makita_eh7500sx
makita_eh7500sx
makita_eh7500sx
makita_eh7500sx
MAKITA EH7500SX petrol hedge trimmer 75 cm
This article is not available
Successor to this product
Scope of delivery
  • 1 x 195321-4 Mounting set for blade guide
  • 1 x 195823-0 Single-sided blade
Product description
Efficient hedge trimmer
A hedge trimmer with a 0.68 kW two-stroke combustion engine and a 75 cm blade. Ideal for long hedges. Five positions for the rear handle.
  • Ergonomic and easy to use.
  • Ergonomically balanced for easy handling
  • Low noise level for pleasant work.
Key features according to our expert
  • Power: 700 W
  • Max. cutting thickness: 20 mm
  • Pruning length: 73 cm
  • Cylinder capacity: 22,2 cc
Specifications / All features
  • Brand: MAKITA
  • EAN: 0088381645225
  • Supplier number: MAKITA EH7500SX
Power
700 W
Max. cutting thickness
20 mm
Pruning length
73 cm
Cylinder capacity
22,2 cc
Beats per minute (spm)
4390 min-¹
Vibration uncertainty (k factor), cutting hedges
2.4 m/s²
Vibration level, cutting hedges
4.7 / 2.9 m/s²
Two-stroke engine
1
Weight without cable
5.2 kg
No load speed
10 500 min-¹
Noise uncertainty (k-factor)
1.5 dB(A)
Max. branch thickness
21.5 mm
Blade length
750 mm
Sound pressure level (lpa)
94.3 dB(A)
Product dimensions (l x w x h)
1150 x 323 x 212 mm
Sound power level (lwa)
101.8 dB(A)
Fuel tank capacity
0,4 L
Speed at max. power
0.68 kW